Historie

V této části bychom rádi představili některé významné mezníky a zajímavé události v historii fotbalového oddílu v Hlubočkách, resp. Mariánském Údolí od jeho založení až do současnosti.

Začátek aktivního působení fotbalového oddílu v Hlubočkách je směřován k roku 1946 a navazuje na tělovýchovné aktivity občanů v Hlubočkách (tělovýchovná organizace ATUS Hombok 1910-1938). V období před 2.světovou válkou se pro sportovní aktivity jako tělocvična využíval nejprve sál v hospodě Na Dolejší (dnešní Hospoda u Ervína) a poté sál staré školy (bývalé kino, dnes sportovní hala).

V památném roce 1946 byly založeny hned dva fotbalové kluby v Hlubočkách a to SK Hlubočky, založený v březnu a SK Moravia v Mariánském Údolí, založený v dubnu. Jak se píše v kronice fotbalového oddílu v Hlubočkách prvně jmenovaný oddíl měl od počátku příznaky vesnického klubu a ve své historii byl stále ve stínu svého mladšího bratra. Zakládajícími členy jsou Finsterle František, Krátký František, Štěpaník Karel, Ohera Bedřich a Jahn Vilém. Prvním předsedou je Štěpaník Karel. První utkání se hrají na obnoveném neregulérním hřišti u obecního domu, které je sice dostatečně dlouhé, ale jeho šířka 30-35m neodpovídá stanoveným pravidlům. Vzhledem k tomu, že další rozšíření není možné (z jedné strany řeka Bystřice, z druhé stany silnice) přiděluje MNV Hlubočky fotbalovému oddílu pozemek u železniční zastávky, který po úpravách posléze slouží jako hrací plocha. Druhý fotbalový oddíl v Hlubočkách, resp. Mariánském Údolí – SK Moravia byl založen z iniciativy pracovníků podniku Moravia v Mariánském Údolí Řezníčka Františka a Šmidáka Jaromíra a přednosty železničního nádraží v Mariánském Údolí Demela Ladislava. Na prvním zasedání klubu bylo zaregistrováno 46 členů a historicky prvním předsedou fotbalového oddílu se stal Řezníček František. K dispozici na vybudování hrací plochy byl dán tomuto klubu prostor mezi říčkou Bystřicí a železniční stanicí v Mariánském Údolí. Samozřejmě, že první přátelské utkání se uskutečnilo mezi těmito kluby a to 26.5.1946. Památné utkání se hrálo na hřišti u obecního domu a skončilo výsledkem SK Hlubočky – SK Moravia 5:0. Za zmínku stojí to, že tomuto utkání přihlíželo 600 diváků. 12. června 1946 se za přítomnosti 550 diváků uskutečnila na hřišti v Mariánském Údolí odveta s konečným stavem SK Moravia – SK Hlubočky 5:1.

V sezóně 1946/1947 byly oba týmy nahlášeny do III.třídy Hanácké župy fotbalové. V roce 1948 dochází ke změně v názvu klubu SK Moravia na Sokol Moravia v Mariánském Údolí. Rok 1950 je památný prvním zájezdem na Slovensko, kdy mužstvo Sokola Moravia sehrálo několik utkání se 4 slovenskými týmy. Závěr zájezdu byl ovšem netradiční. Při posledním zápase v Ilavě, poté co hlavní rozhodčí odpískal pokutový kop proti domácím hráčům, vtrhli na hřiště diváci. Ve vzniklé vřavě došlo k převrácení autobusu hráčů Sokola Moravia a následoval překotný odjezd ze Slovenska.

V roce 1952 byl vybojován postup do krajského přeboru, v té době třetí nejvyšší fotbalové soutěže v Československu a tým zde působil po čtyři sezóny. Kvalifikační utkání o postup do této soutěže byla hojně navštěvována diváky. Jak se píše v kronice fotbalového klubu počet diváků se pohyboval v rozmezí 600-1200. V roce 1952 došlo také ke změně názvu na Spartak Moravia v Mariánském Údolí. Velkou podporu fotbalovému oddílu poskytuje podnik Moravia Mariánské Údolí. Tato podpora a spolupráce přetrvala v různých způsobech a různých částkách několik desetiletí.

Fotbalový oddíl byl součástí Tělovýchovné jednoty Moravia. V tomto období se tělovýchovná jednota rozrůstá i o další sportovní oddíly. V historii TJ zde působily či působí oddíly např. házená, lyžování a skoky, odbíjená, malá kopaná, lední hokej, stolní tenis, tenis, turistika, horolezectví. V roce 1956 se uskutečnilo první mezinárodní utkání a to v Polsku s druholigovým týmem Glucholazy.

Rok 1962 byl významný tím, že došlo ke sloučení obou oddílů působících v obci Hlubočky a to Spartaku Moravia a Spartaku Hlubočky. Z důvodu zachování částečného názvu obou klubů zní nový název Moravia Hlubočky. Vlivem rozšiřování výrobních kapacit podniku Moravia, včetně výstavby nových hal, dochází v této době k zániku fotbalového hřiště v Mariánském Údolí a k přesunu na hřiště Spartaku Hlubočky u zastávky.

Hlavní událostí roku 1964 je dokončení výstavby fotbalového areálu u zastávky. Areál se již velice podobá současnému stavu. V roce 1971 bylo v rámci oslav 25.výročí založení oddílů kopané v Hlubočkách sehráno utkání s XI. internacionálů SLAVIA PRAHA. Za účasti 830 diváků zněl konečný výsledek Moravia Hlubočky-XI.internacionálů Slavia Praha 3:3. V rámci těchto oslav byla uskutečněna i slavnostní výroční schůze fotbalového oddílu, na které byl přítomen i velice významný host, fotbalový internacionál – brankář František Plánička. V roce 1971 se také započala odvíjet dlouholetá tradice pořádání žákovského turnaje na počest bývalého hráče Hluboček „Memoriál Františka Krátkého“. Tento turnaj probíhal každoročně až do roku 1996. V posledních ročnících již probíhal jako turnaj mužstev mužů.

Rok 1978 je zajímavý tím, že v rámci Tělovýchovné jednoty Moravia Mariánské Údolí došlo k odloučení oddílu ledního hokeje, založeného v roce 1956. Oddíl byl převeden do Olomouce a přijal název DS Olomouc. Tento oddíl byl následně dlouholetým účastníkem 1.národní ligy ledního hokeje, posléze i 1.celostátní ligy ledního hokeje a vrcholem jeho působení bylo získání historicky prvního titulu mistra ČR, po rozdělení ČSFR na dvě samostatné republiky, a to v sezóně 1993/1994.

V roce 1979 mužstvo starších žáků postupuje do krajského přeboru, v té době druhé nejvyšší žákovské soutěže. Jedná se pouze o roční trvání, nicméně je to významný úspěch v historii kopané v Hlubočkách. V tomto roce se také uskutečnilo další mezinárodní utkání mužstva mužů a to s mužstvem juniorů volžské oblasti RA VO. V srpnu 1981 je uskutečněno první mezinárodní odborářské utkání v historii oddílu s hráči z jugoslávského Zagrebu – Moravia Hlubočky-Zagreb 6:4. V rámci oslav 40. výročí založení fotbalových oddílů v Hlubočkách v roce 1986 je sehráno další významné utkání. Tentokrát naše pozvání přijala XI. internacionálů SPARTA PRAHA, v čele se svojí největší hvězdou Andrejem Kvašňákem. Utkání skončilo výsledkem Moravia Hlubočky-XI. internacionálů SPARTA PRAHA 1:2.

V roce 1988 započala výstavba travnatého povrchu na hřišti fotbalového oddílu a z důvodu snahy o odehrání utkání v následujících sezónách v domácím prostředí bylo vybudováno náhradní škvárové hřiště. Na tomto hřišti se odehrály nadcházející dvě velice úspěšné sezóny. V roce 1989 se mužstvo Moravia Hlubočky stává vítězem, v olomouckém regionu velice uznávaného, zimního turnaje „O pohár Stráže lidu“, kdy ve finále poráží v penaltovém rozstřelu juniorku Sigmy Olomouc po nerozhodném výsledku 2:2 v normální hrací době. Sezóna 1989/1990 je zakončena postupem z 1.B třídy do 1.A třídy a v následující sezóně se daří stejný kousek a je vybojován postup do krajského přeboru. V této soutěži působil fotbalový oddíl 14 sezón. V roce 1991 v návaznosti na slavnostní otevření travnatého hlavního hřiště bylo sehráno přátelské utkání s mužstvem 1.fotbalové ligy FK SIGMA OLOMOUC. Konečný výsledek nevyzněl pro fotbalisty z Hluboček moc lichotivě, Moravia Hlubočky-Sigma Olomouc 2:14, nicméně hlubočské fandy může hřát alespoň skutečnost, že po úvodních deseti minutách byl stav 2:0 ve prospěch fotbalistů Moravie a někteří domácí fanoušci se nechali slyšet populárním povzbuzováním „deset, deset“.

V roce 1992 dochází k vystoupení fotbalového oddílu z Tělovýchovné jednoty Moravia v Mariánském údolí a je založen samostatný oddíl kopané FK HLUBOČKY. Prvním předsedou samostatného klubu se stává Miroslav Švanda. V letních měsících roku 1992, resp. 1993 byla sehrána výměnná přátelská utkání s fotbalisty rakouského městečka Mőllersdorf. První utkání v Rakousku skončilo výsledkem 2:2, kdy na průběh zápasu měla částečně vliv i dopolední prohlídka Vídně. Odvetné utkání v Hlubočkách již vyhrávají fotbalisté FK výsledkem 2:0. Více než sportovní výsledky je nutné vyzdvihnout přátelskou atmosféru, která i přes jazykové problémy doprovázela oba zápasy.

V sezóně 2001/2002 byl zaznamenám prozatím největší úspěch v historii samostatného oddílu FK Hlubočky, kdy mužstvo mužů obsadilo v konečné tabulce hanácké fotbalové župy 2.místo za postupujícím VTJ Lipník.

30.8.2003 se konal v areálu FK přátelský zápas bývalých hráčů FK Hlubočky s výběrem známých osobností pod hlavičkou 1.FC Radiožurnál. Do Hluboček zavítali např. herci Ivan Trojan, Martin Dejdar, Jan Jiráň, bývalí fotbalový reprezentanti Radek Drulák, Miroslav Denk, předseda extraligového týmu Excalibur Znojmo Jaroslav Vlasák, generální ředitel Pivovaru Litovel Miroslav Koutek a další. Zápas nakonec skončil vítězstvím domácích hráčů v poměru 4:1 a sledovalo jej téměř 1200 diváků.

V roce 2004 došlo k sestupu mužstva mužů z krajského přeboru do 1.A třídy O KFS. Bohužel tato skutečnost se opakuje i v roce 2006 a mužstvo mužů sestupuje do 1.B třídy. V roce 2006 dochází také ke sloučení se Sokolem Velký Újezd a založení B týmu mužů. V letních měsících roku 2006 byly uskutečněny oslavy 60ti let kopané v Hlubočkách. V rámci těchto oslav byl do Hluboček pozván tým ArabelaTeam složený se známých umělců. Do Hluboček přijeli např. herci Luděk Sobota, Mojmír Maděrič, Jiří Krytinář, Pavel Trávníček, Jaroslav Sypal, Milan Šimáček, zpěváci K.E.Gott, Bob Frídl, fotbalista Jan Berger. ArabelaTeam sehrál exhibiční utkání proti výběru osobností Hluboček. Ve večerních hodinách se uskutečnila v kulturním domě na Letním zábavná show složená z písniček, scének, vtipů a vyprávění.

V období 2003 – 2006 došlo k významnější rekonstrukci areálu fotbalového klubu. Byla postavena nová tribuna, provedena oprava a rekonstrukce klubovny FK, šaten domácích, hostí i rozhodčích, budovy, zábran, zábradlí, udírny. Byly vyrobeny nové střídačky a provedena úprava prostoru střídaček. Byla také provedena částečná rekonstrukce travnaté plochy.

Při této krátké procházce historií je nutné také připomenout všechny muže, kteří se o činnost fotbalového oddílu starali na postu předsedy : SK Moravia – Řezníček František (1946), Šmidák Jaromír (1947-1954), Chaloupka Květoslav (1955-1962), SK Hlubočky – Štěpaník Karel, Jahn Vilém, Šmída, Finsterle František, Krátký František Moravia Hlubočky – Chaloupka Květoslav (1962-1965), Zatloukal František (1966), Čtvrtlík Rudolf (1967), Dočkal Vladislav (1968-1969), Palacka Vojtěch (1970-1973), Zatloukal Oldřich (1974-1980), Jašek Jan (1981-1983), Čep Josef (1983-1992) FK Hlubočky – Švanda Miroslav (1992-2002), Chaloupka Vítězslav (2002-2006) Hráčským či funkcionářským kádrem hlubočského klubu prošlo i několik hráčů, kteří předtím působili v mužstvech 1. nebo 2. fotbalové ligy : Vladimír Šišma, Stanislav Skříček, Roman Kocfelda, Jaroslav Duda nebo trenér Stanislav Spružanský, Radek Šindelář.

Velké množství hráčů, kteří hrají nebo hráli za jednotlivé týmy FK Hluboček prošlo také různými mládežnickými týmy Sigmy Olomouc, počínaje družstvy mladších žáků a konče dříve nazývanou juniorkou, dnes B týmem. Z předchozích informací je zřejmé, že fotbalový klub a kopaná jako taková má v Hlubočkách bohatou historii a hluboké kořeny. Fotbalovým oddílem prošlo v období jeho působení nepřeberné množství členů a aktivních hráčů nejenom z Hluboček, ale i z celého olomouckého regionu. Při pohledu na nynější hráčské soupisky přípravky, mladších a starších žáků je vidět množství dalších nových mladých fotbalistů. Doufáme, že i naše generace bude stavět na výše uvedených historických základech a významnou měrou nadále přispívat k dalšímu rozvoji tohoto sportovního odvětví v naší obci.